13 września 2013 światło dzienne ujrzała Valkyrja – najnowszy album grupy Týr, wydany przez amerykańską wytwórnię Metal Blade Records. Premiera krążka w naszej części Europy zapowiedziana została dopiero na pojutrze, jednak już teraz warto napisać o nim kilka słów.

Tyr-Valkyrja

Płyta, jak zapowiadali artyści, skupia się w dużej mierze na postaciach żeńskich w mitologii skandynawskiej, o czym mogą świadczyć tytuły przynajmniej trzech z trzynastu utworów – Mare of My Night, Lady of the Slain oraz tytułowa Valkyrja. Nagrywano ją przez kilka miesięcy w duńskim Hansen Studios w miejscowości Ribe. Na albumie pojawili się po raz pierwszy w historii zespołu muzy spoza Týra – przede wszystkim Liv Kristine z Leaves’ Eyes, która użyczyła swego głosu w The Lay Of Our Love, ale takżę, jako sesyjny perkusista George Kollias, zastępujący Káriego Streymoy’a. Na albumie nie zabraknie, jak zawsze utworów napisanych w języku farerskim (Grindavísan oraz Fánar Burtur Brandaljóð), ale także coverów, które od pewnego czasu towarzyszą każdemu wydawnictwu grupy (Where Eagles Dare – Iron Maiden oraz Cemetery Gates – Pantera).

Warto wspomnieć jeszcze, że utwór Blood of Heroes otwierający album doczekał się już teledysku w postaci nagrania z koncertu podczas festiwalu Summarfestivalurin w Klaksvík (Wyspy Owcze), do którego podłożono dźwięk studyjny.

Lista utworów:

1. Blood of Heroes
2. Mare Of My Night
3. Hel Hath No Fury
4. The Lay Of Our Love (feat. Liv Kristine)
5. Nation
6. Another Fallen Brother
7. Grindavísan
8. Into The Sky
9. Fánar Burtur Brandaljóð
10. Lady Of The Slain
11. Valkyrja
12. Where Eagles Dare (Iron Maiden cover) (bonus track)
13. Cemetery Gates (Pantera cover) (bonus track)

O autorze

Redaktor, Fotograf
Google+

Urodzony w 1990 roku w Warszawie. Folk metalem interesuję się odkąd poszedłem na pierwszy koncert grupy Morhana. Koncentruję się głównie na polskich i skandynawskich przedstawicielach gatunku, ale jestem otwarty na wszelkie kierunki. Od kwietnia 2012 roku jestem redaktorem FolkMetal.pl, gdzie staram się pisać o wszystkim, co dzieje się na rodzimej scenie folkmetalowej. Jestem także menadżerem zespołu Morhana od stycznia 2013 roku.