Nie od dziś wiadomo, że Skandynawia bogata jest w metalowe zespoły, a jednym z jej norweskich skarbów jest niezbyt znany szerszemu gronu fanów metalu zespół Voluspaa.
W roku 1994 w małym norweskim mieście Honefoss pewien zakochany w pięknie krajobrazu i historii swojego kraju Norweg imieniem Freddy Skogstad postanowił powołać do życia zespół. Nazwa Voluspaa nawiązuje do Eddy poetyckiej, która rozpoczyna się poematem Völuspá- proroctwo Völvy, opowiadającym o stworzeniu świata i mitycznym życiu bogów i ludzi. Na początku było bardziej black metalowo, jednak z biegiem czasu zaczęło być bardziej folk/viking metalowo, a płyta Åsa jest tego najlepszym przykładem. Teksty w połączeniu z muzyką maja być hołdem dla Norwegii. Pięknej i melancholijnej latem, a zarazem dzikiej i mroźnej zimą. Dzięki atmosferze, tworzonej przez muzykę, możemy poczuć dumę z natury, historii i dziedzictwa kultury, jaką został obdarzony każdy Norweg.

Jak do tej pory Voluspaa nagrała jeden album studyjny – Åsa . Nazwa „Åsa” wzięła się od Åsatru, co tłumaczone jest, jako „boski”, boskość, którą czuje Freddy Skogstad opisując tak różną, w każdej z pór roku Norwegię. W nagrywaniu płyty udział wzięło wielu rożnych muzyków, a każdy z nich dodał coś od siebie, co pomogło pomysłodawcy stworzyć unikalne, pełne mocy brzmienie. Do gitar, basu i perkusji dołączyły instrumenty smyczkowe i klawiszowe, łagodzące brzmienie. Wszystko to okraszone zostało zapierającymi dech męskimi oraz damskimi wokalami, które z czystych niemalże hymnowych chórów, potrafią przerodzić się, w mocny growl. Sami muzycy, to co stworzyli nazwali „Norwegian National Romantic Black Metal”.
Jeśli lubicie podniosłe folk/viking/black metalowe dźwięki, to Voluspaa jest jak najbardziej odpowiednim dla was zespołem, którym warto się zainteresować i zaszczycić swe uszy ich utworami.

Skład:
Freddy Skogstad- wokal, gitara, bas, instrumenty klawiszowe, teksty i aranżacja
Oscar Tronrun – gitara
Jon Robert Solbakken – gitara
Ole Kristian Odden – instrumenty klawiszowe, wiolonczela
Lars Jensen – perkusja, wokal
Hildr Valkyrie – wokal
Anette Gudbrandsen – wokal
Cat – wokal
Sareeta – skrzypce
Eldur – wokal
Scott Skogstad – wokal
Leon Skogstad – wokal
Frode Løken – gitara, teksty i aranżacja
Thomas Støe – gitara, teksty i aranżacja
Sub – perkusja
Per Erik Holt – bas, instrumenty klawiszowe, teksty i aranżacja
Jarle “Uruz” Byberg – perkusja

Dyskografia:

Volvenes Spådom (Demo) – 1994
T.Å.E.M.E.N. (Demo) – 1995
En Tid Tilbake (Demo) – 2007
Norwegian Metal (Demo) – 2008
Åsa (CD) – 2008
Av Sin Klokskap (Singiel) – 2010
Sjuguttmyra / Ferden Går Videre (Split z Myrkgravem) – 2011

Łącza:

voluspaa.com – Oficjalna strona zespołu
facebook.com/Voluspaa
last.fm/music/Voluspaa
myspace.com/voluspaa