Vorna-Logo

Północ obfituje w wiele znakomitych zespołów folk metalowych i czasem wydaje się, że usłyszeliśmy już wszystko, co usłyszeć mogliśmy, ale jednak nadal odnaleźć można na tej ziemi mało znane i zacne zespoły. Finlandia dała nam już takie kultowe kapele jak: Finntroll, Ensiferum czy Moonsorrow, jednak nie należy zapominać o bardziej podziemnej scenie wykonawców, do grona których niewątpliwie należy zaliczyć Vornę.

Vorna jest postacią z fińskiego folkloru, która jednocześnie stała się nazwą kapeli stworzonej przez kilku młodych ludzi w 2008 roku w Tempere. Pewnej jesiennej nocy tegoż właśnie roku, dwóch przyjaciół z młodości imieniem Arttu i Henri jak zwykle spotkali się, by wspólnie pograć, jednak wieczór ten należał do niezwykłych, rzec można proroczych, gdyż zaowocował nową znajomością w postaci pana Vesy. Każdy z trójki młodych ludzi kochał muzykę, każdy chciał coś tworzyć, a do tego doszła piękna i nastrojowa jesienna pora, która zainspirowało trzech fińskich chłopaków do założenia zespołu. Kapelę nazwano Vorna, a że cała trójka zakochana była w melodyjnym black metalu i fińskiej tradycji nie było innego wyjścia, jak tylko przełożyć tę miłość na muzykę. Arttu i Henri grali na gitarach, Vesa śpiewał i grywał na basie, jednak szybko zrozumiał, że najlepiej dla niego i zespołu będzie, jeśli skupi się tylko na wokalnej stronie Vorny. Basista znalazł się dość szybko, bo Vesa poprosił swego szkolnego kolegę – Niilo, o dołączenie do zespołu, i tak kapela stała się kwartetem. Kiedy Vorna zaczęła nabierać kształtów jako zespół, znalazł się i chętny klawiszowiec – Saku, który zechciał wspomóc swym graniem czterech początkujących muzyków. Klawisze niewątpliwie wzbogaciły brzmienie kapeli i dodały jej folkowego charakteru. Minęło parę miesięcy i nastało lato, które sprowadziło do Vorny perkusistę imieniem Mikael. W końcu skład był pełny i jesienne marzenie trzech fińskich chłopaków o stworzeniu prawdziwego zespołu stało się rzeczywistością. Zaczęły się poważne próby i tworzenie muzyki. Jeszcze przed końcem roku 2009 Vorna wydała demo – Menetetty, i zagrała swój pierwszy koncert. Kolejne dwa lata, jak sami muzycy określają – były „względnie cichym czasem”. Choć w 2010 roku nagrano drugie demo – Ammoisen Päivän Raunioilla, w 2011 trzecie – Jäätynyt , a wiele nowych piosenek zostało stworzonych, panowie musieli przerwać na jakiś czas swoją działalność, z powodu państwowego obowiązku nieomijającego żadnego młodego Fina – służby wojskowej.  Kiedy w 2012 roku cała szóstka była w końcu wolna i gotowa, by nagrywać muzykę, wszyscy stwierdzili, że nadeszła pora, by zebrać całą muzyczną historię Vorny i przekłuć ją na dłuższe, pełnowymiarowe dzieło.  Wcześniejsze nagrania zespołu nie były najlepszej jakości, ponieważ tworzono je w domowym zaciszu, bez wsparcia żadnej wytwórni płytowej, dlatego też muzycy zdecydowali, że ich pierwsza płyta powinna zostać nagrana w prawdziwym studiu, by z jak najlepszej strony zaprezentować twórczość i oddać charakter Vorny. Po wielu dniach ciężkiej pracy nad muzyką i odpowiednią aranżacją utworów w październiku 2012 roku panowie po raz pierwszy weszli do studia, by nagrać debiutancki krążek – Ajastaika.

Patrząc na okładki płyt Vorny nie sposób nie przywołać na na myśl piękna, a zarazem surowości fińskiej natury, która czasem potrafi być łagodna, by nagle przemienić się w nieprzyjazną człowiekowi leśną głębię, lecz za każdym razem zachwycać krajobrazami. I taka też jest tworzona przez kapelę muzyka. Dźwięki natury przemieszane z łagodnymi akustycznymi melodiami okraszonymi folkowymi elementami, które łączą się z pełnymi mocy black metalowymi brzmieniami. Bardzo dobre growlujące i krzyczące wokale od czasu do czasu przerywane równie dobrymi czystymi śpiewami. Wszystko pięknie wymieszane i idealnie połączone, surowość doskonale wyważona melodyjnością. Teksty oczywiście pisane są w języku najbliższym sercu muzyków – fińskim, a opowiadają o naturze i fińskim folklorze. Słuchając pierwszych dem Vorny, faktycznie można zauważyć nieco gorszą jakość melodii spowodowaną nagrywaniem w domowych warunkach, jednak kiedy przejdziemy już do debiutanckiego krążka zespołu spotkamy się na nim z utworami na najwyższym muzycznym poziomie.

vorna

Skład:
Vesa Salovaara – wokal
Arttu Järvisalo – gitara
Henri Lammintausta – gitara
Niilo Könönen – bas
Saku Myyryläinen – klawisze
Mikael Vanninen – perkusja

Dyskografia:
Menetetty(Demo) – 2009
Ammoisen Päivän Raunioilla(Demo) – 2010
Jäätynyt (Demo) – 2011
Ajastaika (CD) – 2013

Łącza:
facebook.com/VornaOfficial
lastfm.pl/music/Vorna
soundcloud.com/vornaofficial