Wirtuozi mistycyzmu, poezji śpiewanej oraz muzyki, która żywo przyciąga duszę człowieka do natury, członkowie norweskiej grupy Wardruna po raz kolejny oddają hołd siłom przyrody w ich najnowszym klipie. Wideo powstało do utworu Grá, promującego piątą płytę zespołu o nazwie Kvitravn – biały kruk. Minimalistyczny klip utrzymany w tajemniczym klimacie zachwyca subtelną grą świateł i pełnią niebanalnych ujęć artystów, starodawnych instrumentów oraz towarzyszącego muzykom wilka. Koncepcja ta wyjątkowo podkreśla wagę więzi człowieka z naturą, wyraźnie obrazując nam wiadomość, którą pragnęli przekazać artyści:

„Grá (Szary) to pieśń o wilku. Staramy się w niej przekazać i podkreślić to, jak ważne jest funkcjonowanie jako część natury, a nie stawianie się ponad nią.”

Ponadto Einar Selvik, lider zespołu Wardruna, wypowiada się bardzo przychylnie na temat samego procesu twórczego nagrania, wspominając również przy tym o historii zwierzęcia grającego w klipie: Po raz kolejny mieliśmy szansę, by pojechać do Finlandii i tam pracować z pięknym odratowanym wilkiem Tihu oraz z jego opiekunami. Klip nakręcił nasz przyjaciel Tuukka Koski wraz ze swoimi zespołem w studio Koski Syväri.

Polska publika z zapartym tchem śledzi poczynania folkowego zespołu. Grupa popularność zyskała dzięki współtworzeniu przez Einara Selvika ścieżki dźwiękowej do serialu Wikingowie i od tego czasu rozpoznawalność zespołu wciąż wzrasta. Tego roku Wardruna zagra dwa koncerty w Polsce, organizowane przez Iron Realm Productions. Pierwszy 3 maja w Poznaniu (Sala Ziemi), natomiast drugi 4 maja w Krakowie (ICE Congress Center), jednak wejściówki na oba wydarzenia zostały wyprzedane już pół roku temu.

Wardruna zachwyca świat nie tylko muzyką, ale również podejściem jej członków do otaczającego nas świata i ich ogromnym szacunkiem do tradycji i kultury. W lutym tego roku Einar Selvik w ramach swojego drugiego projektu spotkał się ze studentami skandynawistyki i anglistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przybliżył im bogactwo możliwości interpretacyjnej run i mitologii skandynawskiej oraz zaprezentował instrumenty będące częścią skandynawskiego folkloru, między innymi lirę z Kravik, której znalezisko datuje się na 720 rok.

Album ma ukazać się 5 czerwca nakładem Sony Music/Columbia Germany i po tak obiecujących zapowiedziach możemy spodziewać się, że biały kruk osiądzie na ośnieżonych szczytach muzycznej twórczości skandynawskiego zespołu.