Windir – wojownik, wojownik viking black metalu, który w swojej dziesięcioletniej historii posługiwał się muzycznym orężem walcząc na metalowej scenie, a którego historię chwały, jak to często wśród wojowników bywa, przerwała niespodziewana śmierć…

W 1994 roku w Songdal na południu Norwegii, blisko 16–letni multiinstrumentalista, Terje ‘Valfar’ Bakken zakłada zespół Windir. Jeszcze w tym samym roku wydane zostaje pierwsze demo kapeli – Sogneriket, a rok później kolejne – Det Gamle Riket. W nagranie pierwszych dem zespołu, oprócz Valfara, zaangażowanych było jeszcze dwóch innych muzyków – perkusista Jorn Holen – Steingrim, oraz gitarzysta o pseudonimie Sorg. Pierwszy długogrający album Windir wydaje w 1997 roku. Nazwa płyty – Sóknardalr, jest staronorweską nazwą rodzinnej miejscowości Valfara – Songdal. W 1999 roku kapela nagrywa swój drugi studyjny album – Arntor, który w mediach opisywany był tymi słowy: „Trudno przecenić wagę tego albumu dla wspaniałego skandynawskiego heavy metalowego projektu, i jeśli szwedzkie Bathory jest odpowiedzialne za wprowadzenie i rozpoczęcie viking metalowego konceptu, wówczas przełomowy Arntor, przez pokazanie przyszłej drogi nowym adeptom gatunku, daje Windirowi wielkie prawo do bycia spadkobiercą ich tronu.” Po wielkim sukcesie Arntor, skład zespołu rozrasta się do sześciu osób, a w listopadzie 2001 roku wydany zostaje album 1184. Warto dodać, że większość tekstów na trzeciej płycie Windira została napisana w języku angielskim, co było sporą zmianą, gdyż utwory na dotychczasowych albumach tworzone były w lokalnym dialekcie języka norweskiego. Dwa lata później zespół wydaje swój czwarty studyjny album – Likferd. Jednak niecały rok po wydaniu albumu dochodzi do niespodziewanej śmierci Valfara. W styczniu 2004 roku Terje Bakken wychodzi z domu i udaje się w odwiedziny do swoich rodziców, jednak nigdy do nich nie dociera. Valfar umiera na skutek hipotermii, a kilka dni po jego zaginięciu, odnalezione zostaje jego ciało. Po tej tragedii, która w tak nieoczekiwany sposób zakończyła historię Windira, jego członkowie postanawiają wydać jeszcze jeden, ostatni album – hołd dla zmarłego kolegi – Valfar, ein Windir. Krążek był kompilacją starych i nowych utworów, a także nagrań z prób i koncertów, a cały dochód z albumu przeznaczony został dla rodziny Valfara. W 26 urodziny Terje Bakkena – 3 września 2004 roku, w Oslo zostaje zorganizowany ostatni koncert Windira, w którym oprócz kolegów z kapeli hołd Valfarowi oddają muzycy Finntrolla, Enslaved i Mindgrinder, a z początkiem roku 2005 wydane zostaje DVD – SognaMetal, z nagraniem ostatniego występu Windira.

W swojej twórczości Valfar inspirował się przede wszystkim historią Norwegii i nieodłącznie wiążącą się z nią nordycką mitologią oraz opowieściami o wikińskich wojownikach. Natomiast sama muzyka Windira jest doskonałym przykładem mieszanki black i viking metalu. Agresywność utworów przełamywana jest melodyjnymi partiami, a growlujące wokale lubią nakładać się na czyste chóralne zaśpiewy, co nadaje muzyce niezwykle podniosłego charakteru. Płyta Arntor stała się klasyką gatunku, doskonale wpisującą się w viking black metalowe brzmienie zespołu. Jednak w twórczości Windira odnajdziemy także inspiracje muzyką elektroniczną, a usłyszeć je można na kompozycjach z albumu 1184.

Ostatni skład:
Valfar – wokal, akordeon, bas, gitara, klawisze (1994 – 2004)
Steingrim – perkusja (1994 – 2004)
Hvall – bas (2001 – 2004)
Sture – gitara (2001 – 2004)
Storm – gitara (2001 – 2004)
Righ – klawisze (2001 – 2004)
Pozostali muzycy:
Sorg – gitara (dema)
Cosmocrator – wokal (1184, Likferd)
Vegard – wokal (SognaMetal)

Dyskografia:
Sogneriket (Demo) – 1994
Det Gamle Riket (Demo) – 1995
Sóknardalr (CD) – 1997
Arntor (CD) – 1999
1184 (CD) 2001
Likferd (CD) 2003
Valfar, ein Windir (CD) – 2004
SognaMetal (DVD) – 2005

Łącza:
lastfm.pl/music/Windir
myspace.com/windirfantribute