Wolfhorde istnieje i gra nieprzerwanie od roku 2000. Choć nie zyskali sobie wielkiej popularności poza granicami ich ojczyzny, Finlandii, w swoim kraju cieszą się niemałym uznaniem.
Zespół, jak mówią sami założyciele, powstał zupełnie przypadkiem. Któregoś dnia Werihukka, jeden z założycieli, zaczął eksperymentować z komponowaniem muzyki metalowej.

Po krótkim czasie do melodii tworzonych przez Werihukkę dołączyły tradycyjne instrumenty. Początkowo i tego nie było w planach, zauważono jednak że wiele grup doskonale łączy folk z metalem. Panowie z Wolfhorde postanowili sami pobawić się z taką mieszanką. W miarę upływu czasu coraz więcej folkowych elementów dołączało do tworzonych przez Werihukkę utworów. Kiedy założyciele grupy zgodnie uznali, że ich swobodny projekt brzmi lepiej, niż przypuszczali, postanowili dodać do swej muzyki teksty i na dobre skupić się na folk metalu.
Niestety, zespół od początku swego istnienia miał liczne problemy ze składem – jednak pomimo braku koncertów zdobył sobie uznanie poprzez – początkowo amatorskie – nagrywanie swych płyt i udostępnianie ich fanom na różne sposoby.
Do 2001 roku zespół znany był pod nazwą Lycaon.
Pod kątem muzycznym Wolfhorde porównać można do grup takich jak Finntroll czy Equilibrium. Choć, pomimo trzynastoletniej kariery, nie są jeszcze na scenie folk metalowej wielkimi gwiazdami, z roku na rok ich popularność rośnie.

Skład:
Weihukka – gitara, instrumenty tradycyjne, komponowanie utworów, produkcja
Hukkapätkä – perkusja, bębny, wokal, teksty

Dyskografia:
Ravished (demo) 2007
Deathknot (EP) 2010
The Fool’s Passing (singiel) 2010
Fist-Fueled Fallout (singiel) 2010
Nyvinland (EP) 2012

Łącza:
Oficjalna strona grupy