W czasie festiwalu Rock in Szczecin Folk Edition udało nam się porozmawiać z perkusistą Dalriady, Tadeuszem Rieckmannem. Wywiad przeprowadziła Heidrunn z naszej załogi.

Heidrunn: Jak podoba się wam w Polsce i skąd wasze opóźnienie? Mieliście przecież pojawić się wczoraj.

Tadeusz: Póki co nie zobaczyliśmy z tej Polski zbyt wiele, dopiero co przyjechaliśmy zza niemieckiej granicy. Widzieliśmy tylko 20 kilometrów Polski, ale wydaje mi się, że to piękny kraj. Jechaliśmy z południa Niemiec – była to długa i męcząca droga, musieliśmy rozłożyć ją na dwa dni, stąd nasze spóźnienie.

Heidrunn: Racja, jesteście przecież razem z Arkoną w trakcie trasy…

Tadeusz: Tak, oczywiście nie podróżujemy tym samym busem, mamy swój własny, dlatego Arkona nie była spóźniona.

Heidrunn: Planujecie lub chcielibyście odwiedzić Polskę w przyszłym roku?

Tadeusz: Oczywiście, chcemy odwiedzić jak najwięcej miejsc – im więcej, tym lepiej. Gramy też we Wrocławiu. Może wrócimy do Polski w nadchodzącym roku, kto wie…

Heidrunn: A jak wasze samopoczucie przed pierwszym koncertem w naszym kraju?

Tadeusz: Cóż, na pewno będzie tu dużo ludzi, to oczywiście dobrze… Jesteśmy już niestety bardzo zmęczeni, nasza podróż trwa od kilku dni. Praktycznie codziennie gramy jakiś koncert…

Heidrunn: Dopiero co skończyliście pracę nad najnowszym albumem. Czy myślicie już o kolejnym? Został wam jakiś materiał na następną płytę?

Tadeusz: Szczerze mówiąc, zawsze piszemy utwory na jeden album. Nasz tekściarz, który zresztą jest również wokalistą i gra na gitarze, przygotowuje materiał tylko na bieżący albumy. Chociaż nigdy nie wiemy, co wpadnie mu do głowy, więc na pewno zostały jakieś pomysły na kolejną płytę.

Heidrunn: A dlaczego gracie akurat folk metal? Czym się inspirujecie?

Tadeusz: Nasze inspiracje biorą się głównie z węgierskiego folkloru. Węgierska kultura i język również mają wielki wpływ na naszą twórczość, wszystkie te ludowe piosenki, legendy, mity… nawet węgierskie bajki nas inspirują. Większość naszych utworów wzięła się właśnie z tego wszystkiego. A dlaczego folk metal? Miło gra się taką muzykę… Osobiście nie jestem jakimś wielkim fanem folku, ale uwielbiam grać nasze utwory. Mam nadzieję że staną się jeszcze bardziej popularne.

Heidrunn: Ostatnie pytanie dotyczy waszego najnowszego albumu. Co o nim sądzicie? Mieliście jakieś problemy przy nagrywaniu go?

Tadeusz: Nie, żadnych trudności nie było, ale nagrywanie wszystkiego trwało bardzo długo. Zajęło nam to całe lato. Małym problemem było może to, że jednocześnie nagrywaliśmy teledysk do jednego z naszych kawałków i nie mieliśmy na nic czasu… Ciężko było wszystko pogodzić – zaczęliśmy nagrywać bębny, potem bas, gitarę… Wtedy wzięliśmy się za teledysk, a dopiero potem dograliśmy resztę gitar i wokal do niektórych kawałków na płycie.

Heidrunn: Wielkie dzięki za wywiad i powodzenia na koncercie!

 

od lewej: Heidrunn, Tadeusz Rieckmann, MargMorgan. Zdjęcie wykonał Viltharis.