Anna Murphy nie była jedyną osobą, która udzieliła nam wywiadu podczas folkowej edycji Rock in Szczecin. Miałam również okazję porozmawiać z członkami białoruskiej grupy Forodwaith.

H – Heidrunn
F – członkowie Forodwaith

H: Na Białorusi nie ma zbyt wielu folk metalowych zespołów. Czy poznaliście lub mieliście okazję grać z innymi zespołami z waszego kraju, które grają ten rodzaj muzyki?

F: Pewnie, graliśmy i spotkaliśmy kilka takich grup muzycznych z Białorusi. Są zespoły, które grają folk metal, ale nie w tym samym stylu co my. Powiedziałbym, że nie gramy właściwie folk metalu. Gramy, cóż, bardziej fantasy metal z epickimi i mitologicznymi inspiracjami. Mamy też teksty, do których inspiracją były prace Tolkiena. Staramy się jednak pisać więcej tekstów o Skandynawii [mitologii skandynawskiej – przyp. red]. Ale na dobrą sprawę to nie fantasy metal. To fantastyczny metal.

H: Nazwa zespołu została zaczerpnięta z dzieł J.R.R. Tolkiena. Czy wszyscy jesteście fanami jego twórczości, czy był to pomysł jednej konkretnej osoby?

F: To nie tak, że należymy do jakiegoś fanklubu Tolkiena. Nazwaliśmy nasz zespół Forodwaith, bo wiesz, w którymś z języków Śródziemia znaczy to “Lud z północy”. My jesteśmy z Witebska, a to na samej północy Białorusi, zdecydowaliśmy więc, że to będzie dobra nazwa.

H: Dlaczego zdecydowaliście się grać akurat taki rodzaj muzyki? Czy sami słuchacie folk metalu? Jak długo gracie taką muzykę razem?

F: [wypowiada się Mick] Ja na początku chciałem grać punk rocka. Potem thrash metal… Znałem kilka zespołów folkowych, jak In Extremo, więc na koniec zdecydowałem, że chcę grać też coś takiego. Zdecydowałem, że chcę jakoś połączyć te wszystkie gatunki.
A jeśli chodzi o chłopaków z aktualnego składu, to gramy razem od 2010 roku.

H: Jak podoba się wam granie w Polsce?

F: Jest naprawdę fantastycznie! Świetne kluby, wspaniali ludzie. Wszystko, jak sądzę, jest na wysokim poziomie. Chcielibyśmy zagrać tu jeszcze raz i jeszcze raz, i jeśli będziemy zaproszeni, na pewno to zrobimy

H: A jakie macie plany muzyczne na 2015? Jakiś nowy album? Może teledysk?

F: Na pewno będziemy nagrywać utwory na nasz drugi album, a może i nagramy nowe wideo. Następnie chcemy zarobić trochę więcej merchu. Gramy od czterech lat, a wszystkie te gadżety stworzyliśmy raptem miesiąc temu…

H: Dzięki za odpowiedź i za to, że znaleźliście chwilę, żeby odpowiedzieć na kilka naszych pytań.

F: Dzięki i do zobaczenia