Jakie instrumenty powinien wybrać początkujący zespół folkmetalowy oraz z jakimi korzyściami wizerunkowymi każdy z tych instrumentów się wiąże?

Jeśli masz kilku (kilkoro?) znajomych i lubicie tę samą muzykę, jesteście na świetnej drodze do założenia zespołu. Umiejętność obsługi instrumentów jest mile widziana, choć nie jest na początku konieczna. Może przyjść dopiero z czasem.

Nazwa zespołu

W wypadku zespołów folkmetalowych sprawa jest dość prosta. Niektóre zespoły nie podkreślają swojej odrębności za pomocą bardziej skomplikowanej nazwy niż przeciętna kapela metalowa (dajmy na to Equilibrium, które z taką nazwą mogłoby spokojnie grać metal progresywny).

Inne zespoły lubią podkreślać swój rodowód (Finntroll) lub krąg kulturowy (Arkona). Można jedno z drugim połączyć, jednak nazwa Poloskrzat (rodzimy Finntroll) to raczej dobra nazwa dla proszku do prania, nie dla kapeli.

Gitara

Bez wiosła daleko się nie popłynie, co może potwierdzić Alestorm. Gitarę stosunkowo łatwo obsłużyć, to dobry wybór dla początkujących. Dodatkowo na każdej imprezie można zagrać intro do Nothing else matters Metalliki i cieszyć się sławą.

Perkusja

Instrument, któremu sam Perun nadaje moc. Perkusja to większa inwestycja na początku działalności kapeli. Co sprytniejsze zespoły wypożyczają zestawy od sal prób.

Znajdź sobie perkusje na: http://muzyczny.pl/119579g_Instrumenty-perkusyjne-Perkusje-akustyczne.html?s=1&p=0&t=3&r=3&q=10

Paradoksalnie łatwiej jest manifestować bycie perkusistą niż gitarzystą. Wystarczy zatknąć za pasek dwie pałki perkusyjne i cieszyć się zainteresowaniem otoczenia, na przykład w autobusie.

Pałki perkusyjne kupisz tutaj: http://muzyczny.pl/119577g_Instrumenty-perkusyjne-Palki-perkusyjne.html?s=1&p=0&t=3&r=3&q=10

Klawisze

Szalenie przydatne we wszelkich melodyjnych odmianach metalu, w folk metalu przyjęły się średnio. Eluveitie i Korpiklaani nie wykorzystują tego cudownego instrumentu i grają na rozmaitych dudach i lirach korbowych. Jednak odmianą szczególnie mile widzianą w folk metalu jest akordeon, do niedawna nie kojarzony z ostrzejszą muzyką.

Jak do tej pory ludzkość nie wynalazła metody manifestowania grania na klawiszach bez użycia klawiszy. Noszenie przy sobie futerału nie ma sensu. Ale jak już klawisze są pod ręką – jesteś królem (królową) imprezy. Co sprytniejsi klawiszowcy kupują sobie jakiś gadżet z wzorkiem klawiatury.

Dęciaki

W folk metalu świetnie sprawdzają się wszelkiego rodzaju flety proste, poprzeczne i dudy. Szczególną estymą cieszy się fletnia Pana, która ma antyczny, pogański rodowód, w przeciwieństwie do, na przykład, saksofonu.

Jeśli myślisz o Fletni Pana, koniecznie zobacz to: http://muzyczny.pl/136945_Gibonus-FP18-Fletnia-Pana-18glosowa-Cdur-skala-f1h3.html

Akcesoria

Wizerunek sceniczny to oczywiście materiał na całą serię kolejnych artykułów. Jednak zanim zespół zacznie opracowywać swoje kostiumy na Wacken Open Air oraz budować drakkar ziejący ogniem, który w połowie koncertu wjedzie na scenę, muzycy powinni nauczyć się grać. A to proste nie jest.