Większość ludzi kojarzy termin folk metal z zespołami europejskimi. Jest wiele niemieckich, fińskich czy rosyjskich zespołów, zajmujących się tym gatunkiem, trafiają się jednak również pojedyncze grupy z bardziej egzotycznych krajów.

W Ameryce Południowej w ostatnich latach zespoły folk metalowe mnożą się jak szalone. Efektem szerzenia się folk metalowego zapału wśród tamtejszych muzyków jest również zespół znany pod nazwą Zrymgöll.

 

Grupa ta powstała w argentyńskim mieście Campana wiosną 2008. Wszystko zaczęło się od spontanicznie zorganizowanej próby. Muzykom, którzy wzięli się za ten projekt, bardzo ciężko było skompletować pełen skład.
W akustycznych, przywodzących na myśl folk typowo skandynawski utworach zespołu możemy usłyszeć opowieści o nordyckich mitach, bliskości z naturą, wzniosłych i epickich historiach, ale również o… piciu piwa i imprezowaniu.
Jak twierdzą muzycy ze Zrymgöll – folk metal powinien nieść radość i skłaniać nie tylko do przemyśleń, ale i do zabawy, powinien jednoczyć i przekazywać ludziom ważne wartości.
Czy Argentyńczykom udało osiągnąć się cel, o którym mówią? Sprawdzić to można, odsłuchując ich udostępnione za darmo demo. Zespół umieścił je do odsłuchania na YouTube’owym profilu jednego z założycieli grupy.

Zespół nie ma do tej pory pewnego, stałego składu. Jego założycielem jest Juan Pablo Churruarin.

Dyskografia:

Pagan Wood, demo, 2010
Brotherhood of Folk, EP, 2013

Linki:

Profil MySpace zespołu
Profil na Facebooku