Islandia poszczycić się może niemałym wkładem literackim w wikińskie opowieści, więc warto przedstawić historię zespołu Skálmöld, który tworząc swą muzykę – właśnie tymi spisanymi przez Islandczyków opowieściami się inspiruje.

Kapela powstała w sierpniu 2009 roku w Reykjaviku. Nazwa Skálmöld oznacza zarówno  „wiek miecza, jak i „bezprawie”. Na początku zespół składał się z pięciu muzyków, jednak już po paru miesiącach od założenia, do kapeli dołączył keyboardzista. To wydarzenie zainspirowało panów do intensywnej pracy nad muzyką, której efektem było nagranie na początku stycznia 2010 roku dema zawierającego dwa utwory. Jednak demo to nie zostało nigdy wydane, choć mocno odcisnęło się na twórczości zespołu i było początkiem poszukiwania muzycznego stylu Skálmöld. Kiedy członkowie zespołu odnaleźli już swój muzyczny kierunek, weszli do studia by nagrać pierwszy krążek – Baldur. W listopadzie 2010 roku kapela podpisała kontrakt z farerską wytwórnia płytową Tutl, która miała zająć się dystrybucją albumu na terenie Islandii oraz Wysp Owczych. Płyta wydana w grudniu tego samego roku spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem metalowej sceny, a także przyniosła zespołowi sporą lokalną popularność. Przyszła więc pora, aby Skálmöld zaistniał także na większą skalę. Kapelą zainteresowało się austriackie Napalm Records, które w 2011 roku zajęło się wydaniem albumu Baldur w pozostałej części świata, dzięki czemu zespól odniósł duży sukces na międzynarodowej scenie. Po roku obfitującym w koncerty i promocję płyty Skálmöld powrócił do studia, by nagrać swój drugi studyjny album. Efekt nagrań usłyszeć można było już w październiku 2012 roku, kiedy to kapela wydała krążek Börn Loka – dzieci Lokiego.

Muzyka zespołu określana jest jako „battle metal z czarodziejską kroplą epic viking metalu, starą szkołą death i thrash metalu, spleciony z islandzkim dziedzictwem”. Odnajdziemy tu porządną dawkę growlujących wokali oprawionych męskimi chórami, co tworzy bardzo podniosłą muzyczną atmosferę. Patetyzmu twórczości Skálmöld dodają teksty inspirowane tradycyjną islandzka poezją – pierwsza płyta Baldur, opowiada pełną dramatyzmu legendę zemsty islandzkiego wikinga Baldura, natomiast Börn Loka związana jest z mitem o skandynawskim końcu świata – Ragnaröku.

Skład:
Björgvin Sigurðsson – gitara, wokla
Baldur Ragnarsson – gitara
Þráinn Árni Baldvinsson – gitara
Gunnar Ben – keyboard, obój
Jón Geir Jóhannsson – perkusja
Snæbjörn Ragnarsson – bas

Dyskografia:
Baldur (CD) – 2010
Börn Loka (CD) – 2012
Skálmöld og Sinfóníuhljómsveit Íslands (Live Album) – 2013

Łącza:
Oficjalna strona
Facebook
MySpace
Last.fm