Wyspy Owcze są, jak wiadomo, niewielkich rozmiarów, za to tamtejszy folk metal nie jest bynajmniej gorszy od fińskiego czy niemieckiego. Założony w miasteczku Tórshavn zespół gra nieprzerwanie od 1998 roku.

Faroe Islands is a small country, but their folk metal is just as good as Finnish or German are. Týr was found in Tórshavn in 1998.

HISTORIA:

Za narodziny grupy uznać można moment, w którym Heri Joensen i jego przyjaciel z dawnego zespołu, Kári Streymoy, postanowili jeszcze raz zagrać razem. Z czasem dołączył do nich jeszcze jeden członek starej grupy – Gunnar H. Thomsen – i zajął miejsce basisty, przekształcając duet w trio. Ich muzyka, inspirowana tradycyjnymi farerskimi melodiami i progresywnym metalem, wpada w ucho i zdobywa coraz większą liczbę fanów.
Przez lata wspólnego grania skład zespołu przechodził kilka istotnych zmian – Wokalista Pól Arni Holm i gitarzysta Jón Joensen należeli do grupy w trakcie nagrywania albumu How Far to Asgaard, ale odeszli, gdy album został wydany.
Terji Skibenæs do zespołu dołączył po ich odejściu. Zrezygnował jednak po wydaniu albumu Eric the Red. Allan Streymoy został wokalistą na czas wydawania singla Ólavur Riddararós. Po odejściu Allana Heri Joensen ponownie został wokalistą grupy.
W roku 2004 do zespołu na bardzo krótki czas dołączył islandzki gitarzysta Ottó Arnarson, Po jego odejściu do zespołu powrócił Terji.
Album Land, który nagrano w 2008 roku, zawiera tylko i wyłącznie tradycyjne melodie farerskie, zaaranżowane przez Heriego Joensena.
Týr, od którego wzięła się nazwa zespołu, był nordyckim bogiem wojny, sprawiedliwości, siły i odwagi.

 

SKŁAD ZESPOŁU:

Obecni członkowie:
Terji Skibenæs – gitarzysta
Gunnar H. Thomsen – basista
Heri Joensen – wokalista, gitarzysta
Kári Streymoy – perkusja
Dawni członkowie:
Pól Arni Holm – wokalista
Allan Streymoy – wokalista
Jón Joensen – wokalista, gitarzysta
Ottó P. Arnarson – gitarzysta

 

DYSKOGRAFIA:

Týr (demo) 2000
How Far to Asgaard (album) 2002
Ólavur Riddararós (singiel) 2002
Eric the Red (album) 2003, re-release 2006
Ragnarok (album) 2006
Land (album) 2008
By the Light of the Northern Star (album) 2009
The Lay Of Thrym (album) 2011